هشدار جدید گوگل اندروید در خصوص صدمه‌زدن برنامه‌های مخرب به ۳۰۰ میلیون کاربر Play store

دسته بندی ها : اخبار ۱۴ مهر ۱۳۹۸ آپا دانشگاه تبریز 68 بازدید

به نظر می رسد برنامه های مخرب Google Android در حال حاضر با سرعت زیادی در حال صدمه زدن به Play Store هستند-یا حداقل چنین گزارش شده‌است. این تفکر در پشت گزارش محقق امنیتیESET، لوکاس استفانکو در مورد جزئیات برنامه های مضر در Google Play که صدمه می‌زنند، است که در ماه سپتامبر در خبرها مورد توجه قرار گرفت.

 

نتایج بسیار دور از انتظار نیست: تجزیه و تحلیل استفانکو نشان می‌دهد که ۱۷۲ برنامه مضر با بیش از ۳۳۵ میلیون نصب در Play Store گوگل یافت شده‌است، مطابق گزارش‌های خبری مختلف که در طول ماه نوشته شده‌ است. البته نصب ها در مدت زمان طولانی‌تر از ماه سپتامبر اتفاق افتاده‌است.

بعد از آن که محققان Trend Micro گزارش دادند که برنامه‌های تبلیغاتی مزاحم، ۸ میلیون بار بارگزاری شده‌اند، من در ماه آگوست گزارش دادم که یک جاسوس افزار خطرناک دو بار بهPlay Store  صدمه‌ زده‌است.

ضمنا، در میان گزارش ها در ماه سپتامبر، Zak Doffman مشترک Forbes نوشت که چگونه دو برنامه با بیش از ۵۰۰ میلیون بار بارگیری معلوم شد که حاوی برنامه‌‌ی تبلیغاتی مزاحم هستند.

و برنامه‌ی تبلیغاتی مزاحم، attack vector مهمی به شمار می‌رفت، با ۴۸ برنامه که در کل بیش از ۳۰۰ میلیون نصب داشت.کلاهبرداری‌های از نوع درخواست اشتراک (subscription) یکی دیگر از نگرانی ها بود، که همراه ۱۵ برنامه یافت شده و ۲۰ میلیون نصب.برنامه‌های حاوی تبلیغات پنهان، با ۱۴.۵ میلیون نصب در ۵۷ برنامه بودند.

Google Play: خارج از کنترل؟

بنابراین، آیا تعداد برنامه‌های مخرب در حال افزایش است، یا محققان امنیتی و در نتیجه، روزنامه‌نگاران گزارش بیشتری از آنها می‌دهند؟ گفتن آن دشوار است اما یک چیز واضح است: بسیاری از افراد، از جمله کاربران اندرویدی، نگران هستند که Play Store گوگل از کنترل خارج شود.

سوابق مشکلی که گوگل با آن روبرو است را برجسته می‌کند. محقق امنیتی، Sean Wright  می‌گوید:” متأسفانه ، به نظر می رسد که این مسئله فقط بدتر می شود دیدن این که آیا گوگل نقشه ای در دست دارد که بتوان این مشکل را برطرف کرد، جالب خواهد بود.”

با مولتی پلیرهای درگیر شده در اکوسیستم اندروید، همراه با سیاست‌های کمتر سختگیرانه‌ی گوگل نسبت به سیاست‌های app store – حداقل در مقایسه با اپل- واقعاً وظیفه کاربران این است که ارزیابی کنند که چه چیزی بی خطر است و چه چیزی نیست.

مطمئناً ایده آل نیست ، اما برخی از بهترین روش هایی که می توانید دنبال کنید وجود دارد. علاوه بر اطمینان از به روز بودن سیستم عامل شما تا حد امکان ، باید از آنتی ویروس استفاده کرده و نظرات کاربران برنامه‌ها را بخوانید.

رایت توصیه می‌کند:”فقط برنامه‌هایی را که می خواهید استفاده کنید نصب کنید. به جزئیاتی مانند مجوزهای مورد نیاز توجه جدی داشته باشید. اگر برنامه چراغ قوه نصب می‌کنید و برای خواندن مخاطبین خود درخواست مجوز می‌کند، این باید به عنوان یک عملکرد مشکوک تلقی شود.”

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!