گوگل مدعی دستیابی به برتری کوانتومی شده است

دسته بندی ها : اخبار 1 مهر 1398 آپا دانشگاه تبریز 619 بازدید

بنابه گزارش گوگل، این شرکت توانسته است محاسباتی که با استفاده از قوی ترین کامیپوتر تجاری جهان (Summit)، ده هزار سال طول می کشد، با کمک کامپیوتر کوانتمی خود، زمان  آن را به ۳ دقیقه برساند.

به گفته فایننشال‌تایمز، محققان گوگل در گزارش‌های خود به وفور از  اصطلاح “برتری کوانتومی” استفاده می‌کنند و آن را نتیجه‌ی فعالیت‌های تحقیق و توسعه خود می‌دانند و معتقدند این برتری کوانتومی قادر به انجام محاسباتی است که تا به الان غیرقابل حل بوده اند.

البته که گوگل هنوز این اظهارات را تایید نکرده است.

گوگل با هدف رسیدن به برتری کوانتومی در مارس ۲۰۱۸ از  تراشه‌ی کوانتومی ۷۲ کیوبیتی خود به‌نام Bristlecone رونمایی کرده بود.

برتری کوانتومی قادر به پردازش همزمان چندین عملیات می باشد. از این فناوری میتوان برای شبیه‌سازی‌های تحقیقاتی در علوم فیزیک و شیمی به‌ویژه در شبیه‌سازی مواد شیمیایی پیچیده، که انجام آن ها با کامپیوترهای رایج ممکن نیست، استفاده کرد. همچنین می‌توان با استفاده از آن به پیشرفت‌های چشمگیری در علوم داروسازی، ساخت سلول‌های خورشیدی، توسعه‌ی هوش مصنوعی، بهبود عملکرد خودروهای خودران و حتی مدیریت سرمایه گذاری ها را بهبود بخشید.

IBM، چندی پیش از چهاردهمین کامپیوتر کوانتومی خود که دارای قدرت پردازشی ۵۳ کیوبیت میباشد، رونمایی کرده است. این کامپیوتر از ماه اکتبر در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. همپنین AT&T مشغول کار بر روی پروژه‌های شبکه‌ی کوانتومی است.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :