۳ نوآوری بزرگ تاریخ امنیت سایبری

دسته بندی ها : آگاهی ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ آپا دانشگاه تبریز 1264 بازدید

همواره در دهه های اخیر دنیای سایبری با چالش های مختلفی مواجه شده است که این چالش ها با نوآوری های متخصصان این عرصه حل شده اند. در ادامه ۳ تا از نوآوری های تاریخ امنیت سایبری را میبینیم.

اولین ویروس رایانه ای

در سال ۱۹۷۱، باب توماس، مهندس BBN Technologies ، یکی از مهمترین نوآوری ها را به وجود آورد.Creeper نام اولین ویروس رایانه ای ایجاد شده است. این ویروس، کرمی بود که از ARPANET برای آلوده کردن تعدادی از رایانه های DEC PDP-10 استفاده می کرد. با این حال، این ویروس مضر نبود و فقط یک پیام را برای کاربران باقی می گذاشت: “من خزنده هستم: اگر می توانید مرا گیر بیاندازید!”

 

اولین آنتی ویروس رایانه ای

اندکی پس از ایجاد Creeper، یکی از همکاران توماس به نام Ray Tomlinson، برنامه مشابهی را طراحی کرد تا بین کامپیوترها جابجا شود و فقط برای یافتن نسخه هایی از Creeper و حذف آنها طراحی شد. این برنامه، اولین آنتی ویروس در تاریخ است که نام آن، دروگر (Reaper) نامگذاری شده است.

 

رمزنگاری کلید عمومی

ایجاد رمزنگاری کلید عمومی در دهه ۱۹۷۰ مشکل نحوه به اشتراک گذاشتن کلید رمزگذاری بدون آنکه توسط شخص ثالثی شنود شود، را حل کرد. در ابتدا جیمز الیس، رمزنگار انگلیسی، این ایده را در ذهن داشت، اما این خلاقیت ترکیبی از رالف مرکل، ویتفیلد دیفی و مارتین هلمن بود که منجر به توسعه اولین سیستم رمزنگاری کلید عمومی شد.

 

مطالب مرتبط: بدافزار ها و انواع آن

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :