معروفترین کنفرانس‌ های امنیتی دنیا

برگزاری کنفرانس‌ های امنیت سایبری، به عنوان یک رویداد مهم در صنعت امنیت، بسیار مهم است. در این کنفرانس‌ ها، افراد مختلفی از جمله کارشناسان امنیت، مدیران فناوری اطلاعات و کارآفرینان جدید حضور یافته و با به اشتراک گذاشتن تجربیات، آموزش‌های جدید و ایده‌های نوآورانه در حوزه امنیت سایبری آینده‌ی این صنعت را رقم می‌زنند. در این راستا، مجموعه‌ای از کنفرانس‌ های برتر امنیت سایبری در سال 2023 توسط سایت‌ها و شرکت‌های مختلفی برگزار شدند. این کنفرانس‌ ها شامل موضوعات مختلفی از جمله امنیت اطلاعات، امنیت شبکه، امنیت ابری و امنیت دستگاه‌های هوشمند می‌باشند. برخی از کنفرانس‌های برتر امنیت سایبری در سال 2023 عبارتند از:

IT Defense 2023

Cybersecurity and Privacy Professionals Conference

ISACA Conference North America

RSA Conference

Black Hat USA

Gartner Security & Risk Management Summit

SANS Institute Cybersecurity Training Event

ENISA Cybersecurity Standardisation Conference 2023

در این کنفرانس‌ها، ارائه‌های متنوعی در حوزه امنیت سایبری، کارگاه‌های آموزشی و گفتگوهای مفید درباره آینده امنیت سایبری برگزار شد. همچنین، این کنفرانس‌ها به عنوان یک فرصت برای شبکه‌سازی و ارتباط با افراد مختلف در این حوزه نیز شناخته می‌شوند.

در ادامه به مهمترین این موارد می‌پردازیم که همه‌ساله برگزار می‌شوند.

DEFCON

یکی از بزرگترین و معروف‌ترین کنفرانس‌های امنیت سایبری در جهان است که هر سال در لاس وگاس برگزار می‌شود. این کنفرانس در سال 1993 توسط جف ماس بنیان‌گذاری شد و امروزه به‌عنوان یکی از مهمترین رویدادهای صنعت امنیت شناخته می‌شود. در این کنفرانس، متخصصان امنیت، روزنامه‌نگاران، وکلای دولتی، پژوهشگران امنیت، دانشجویان و هکرها به‌صورت همزمان حضور دارند. از سال‌های گذشته، حضور آنلاین نیز ممکن شده است.

در مقایسه با سایر رویدادها، DEFCON  قالب غیررسمی و اجتماعی بیشتری دارد. از سال 1993، DEFCON با بیش از 20000 شرکت کننده، به یکی از رویدادهایی تبدیل شده است که هر امنیت کاری باید در آن شرکت کند. آن چه که DEFCON را از سایر کنفرانس‌ها متمایز کرده است، برگزاری بازی‌های هک و رقابت مانند CTF[1] یا مسابقه فتح پرچم می‌باشد. همچنین این کنفرانس دارای پنل‌های بحث در میان هکرها است که معمولاً در مورد بهترین راه برای هک کردن یک سیستم صحبت می‌کنند.

ناگفته نماند که در این رویداد انواع هکرها – شامل Black Hat، Gray Hat، White Hat و انواع دیگر – دعوت هستند. بنابراین در این رویداد باید مراقب وسایل الکترونیکی و کارت‌های هویت خود باشید.

تاریخ برگزاری امسال: 10 الی 13 آگوست 2023

Black Hat

کنفرانس سالانه Black Hat جایی است که جامعه امنیت سایبری روش‌های جدیدی را کشف می‌کند که هکرها می‌توانند بر زندگی ما تأثیر بگذارند. برای 20 سال، این رویداد همیشه بزرگترین نام‌ها و برندها در حوزه‌ی امنیت سایبری را گرد هم آورده است؛ از جمله کارشناسان امنیتی از سازمان‌ها و شرکت‌های امنیتی مانند مایکروسافت، فایر آی، و کسپرسکی و دیگر شرکت‌های به نام در این حوزه.

Black Hat یک رویداد امنیت سایبری برای شرکت‌ها است. با این حال کارشناسان و محققان امنیتی مستقل نیز یافته‌ها و بینش‌های خود را  به این رویداد می‌آورند. تنها در رویداد امسال، این متخصصین توانستند یک تفنگ اولتراسونیک را ارائه کنند که می‌تواند به هواپیماهای بدون سرنشین در هوا شلیک کند.

تاریخ برگزاری امسال: 9 الی 12 می  2023

SANS Summit

موسسه SANS سنگ بنای آموزش و تحقیقات امنیت اطلاعات از سال 1989 است. در سال 2008، این موسسه میزبانی اجلاس SANS را آغاز کرد که در آن ارائه‌های مختلف 30-45 دقیقه‌ای و موضوعات بحث در حوزه‌های مختلف توسط متخصصان امنیتی از سازمان‌های پیشرو ارائه می‌شود. اجلاس SANS بیش از 12000 نماینده را در دوره نه ساله خود آموزش داده است و اگر شرکتی به دنبال تقویت دانش امنیت سایبری است، لازم است این رویداد را مورد توجه قرار دهد.

همه موضوعاتی که فکرش را بکنید، در این رویداد مورد بحث و آموزش است؛ از سیستم‌های کنترل صنعتی گرفته تا هوش تهدیدات سایبری، آگاهی امنیتی و DevOps امن.

کنفرانس RSA

کنفرانس RSA یکی از بزرگترین و شناخته شده‌ترین کنفرانس‌های امنیت سایبری در سراسر جهان است. هر ساله در سانفرانسیسکو برگزار می شود و بیش از 45 هزار شرکت کننده را به خود جذب می کند. این کنفرانس طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله مدیریت ریسک، انطباق، امنیت ابری و امنیت موبایل را پوشش می‌دهد. RSA فرصتی منحصر به فرد برای شرکت کنندگان فراهم می‌سازد تا در مورد آخرین روندها و پیشرفت‌ها در زمینه امنیت اطلاعات کسب کرده و با دیگر متخصصان و کارشناسان این صنعت ارتباط برقرار کنند.

RSA Security با تمرکز بر اهمیت حفاظت از اطلاعات، صدها رویداد را در دوره 26 ساله خود با موفقیت میزبانی کرده است. این رویدادها از رهبران بزرگ فناوری دعوت می‌کند تا در حوزه‌های مختلف صحبت کنند؛ از بلاک‌چین و سایر فناوری‌های جدید گرفته تا هوش مصنوعی و شیوه‌های امنیت سایبری برای بچه‌ها. از سخنرانان قابل توجه می‌توان به دیم استلا ریمینگتون مدیر کل سابق MI5، آدریان لودویگ مدیر امنیت اندروید و بیل گیتس اشاره کرد. کنفرانس RSA رویدادی است که در آن غیرممکن است چیز جدیدی یاد نگیرید.

سایر کنفرانس‌ها

  • Bsides: کنفرانسی که در سراسر شهرهای جهان برگزار می‌شود و به مسائل داخلی و محلی هر کشور در حوزه امنیت سایبری می‌پردازد.
  • S4: کنفرانس مربوط به امنیت سایبری محیط‌های صنعتی که به مسائل امنیتی محیط‌های صنعتی مثل نیروگاه‌های هسته‌ای، تاسیسات نفتی و گازی، تاسیسات الکتریکی و سازمان‌های آب و برق می‌پردازد.
  • Cloud Security Expo: کنفرانس امنیتی مربوط به فضاهای ابری که از سال 2016 برگزار می‌شود.
  • OWASP AppSec Conference: کنفرانس امنیتی مربوط به اپلیکیشن‌ها

علاوه بر موارد گفته شده کنفرانس‌های دیگری نیز در سراسر جهان برگزار می‌شوند که می‌توانید از این لینک از آن‌ها مطلع شوید.

[1] Capture The Flag

اخبار آسیب‌پذیری‌ها را از وبسایت آپا بخش آسیب‌پذیری‌ها می توانید بخوانید، در ضمن صفحه اینستای ما را هم دنبال کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.