کوکی در مرورگر چیست و چه اهمیتی دارد؟

دسته بندی ها : آگاهی ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ آپا دانشگاه تبریز 1200 بازدید

کوکی ها فایل هایی شامل حجم اندکی از داده هایی همانند نام کاربری و رمز عبور هستند که بین سیستم کاربر و وب سرور برای شناسایی و بهبود استفاده کاربران از وب سایت ها، مبادله می شوند.

وقتی یک سایت را می‌بینید، به علت‌های مختلف ممکن است سایت نیازمند ذخیره‌ی برخی اطلاعات باشد. سایت های فروشگاهی معمولا از کوکی ها برای تشخیص اقلامی که کاربران قبلا مشاهده کرده اند، استفاده می کنند و به کمک آنها کالاهایی که ممکن است کاربر مایل به دیدن آنها باشد را نمایش می دهند. از دیگر کاربردهای کوکی در سایت های فروشگاهی، ذخیره سازی اقلام انتخاب شده توسط کاربر در سبد خرید آنها است.

یکی از رایج‌ترین کاربردهای کوکی، کمک به تسریع لاگین کردن در وبسایت‌ها می باشد. حتماً به این نکته توجه کرده‌اید که در بسیاری از سایت‌ها، وقتی مرورگر خود را می‌بندید و بعداً دوباره به سایت سر می‌زنید، همچنان در سایت لاگین هستید و صرفاً در فواصل زمانی نسبتاً طولانی ممکن است دوباره مجبور شوید نام کاربری و پسوورد خود را وارد کنید.

کوکی ها به خودی خود مخرب و یا بد افزار نیستند و صرفا داده هایی هستند که در مرورگر ذخیره می شوند، اما از آنها می توان برای کارهای مخرب استفاده کرد. به همین دلیل نیازی برای ذخیره کردن کوکی های تمامی وب سایت ها وجود ندارد و می توانید صرفا برای وب سایت هایی که قابل اعتماد هستند اجازه ذخیره کوکی ها را بدهید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :