اهمیت پشتیبان گیری

دسته بندی ها : میکروبوک امنیت عمومی کاربران ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ آپا دانشگاه تبریز 85 بازدید

داده یا اطلاعات به صورت دیجیتال، همواره در معرض تهدید قرار دارند و هیچ گاه نمی توان اطمینان کامل داشت که اطلاعات از دست نخواهد رفت. خطر از دست دادن اطلاعات هم برای کاربران خانگی می تواند یک تهدید به شمار برود و هم برای شرکت ها و سازمان هایی که دارای حجم اطلاعات زیاد و حساس می باشند. از این رو باید به فکر حفظ اطلاعات و تهیه نسخه پشتیبان باشیم. اهمیت پشتیبان گیری از اطلاعات باعث می شود که برای ذخیره سازی آن ها سخت افزارهای گران قیمتی نیز خریداری گردد.
داده ها و اطلاعات مورد تهدید می توانند پرونده ها و اطلاعات ادارات، سازمان ها، شرکت ها و دفاتر تجاری بوده و یا امکان دارد این اطلاعات شخصی و مربوط به افراد معمولی با درجات اهمیت متفاوت باشد.

پشتیبان گیری یا بک آپ چیست؟

بک آپ و نسخه پشتیبان به یک نسخه کپی از اطلاعات ما گفته می شود که در یک محل دیگر برای امنیت بیشتر ذخیره می شود. این نسخه پشتیبان می‌تواند ما را در مواقعی که نسخه اصلی با مشکل مواجه شد یاری کند. برای مثال مشکلات زیر می توانند برای هر شخص یا سازمانی رخ دهند :

 • مشکلات سخت افزاری
 • مشکلات نرم افزاری
 • خطای فردی کارشناسان
 • عوامل طبیعی مانند سیل آتش سوزی و غیره
 • ویروس های کامپیوتری

اهمیت بک آپ اطلاعات

این موضوع غیر قابل انکار است که همزمان با رشد و توسعه سازمان بر مقدار حجم اطلاعات و اهمیت داده ها در سازمان افزوده خواهد شد . اما یکی از ریسک هایی که همه شرکت ها و سازمان ها با آن مواجه هستند خطرات ناشی از از بین رفتن اطلاعات می باشد .
نرم افزارهای مخرب، ویروس ها، باج افزارها و صدها تهدید امنیتی دیگر هر روز بیشتر و پیشرفته تر می گردند . از طرفی لزوم استفاده همه کاربران از شبکه اینترنت نیز امری ضروری شده و نمی توان بطور کامل دسترسی کاربران به اینترنت را قطع کرد . بنابراین موضوعی که اهمیت پیدا می کند پشتیبان گیری از داده ها می باشد که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

 

روش های تهیه نسخه پشتیبان از داده ها

برای تهیه نسخه پشتیبان از روش های زیادی می توانیم استفاده کنیم که در ادامه مزایا و معایب چند مورد از مهم ترین روش ها را ذکر خواهیم کرد تا با توجه به نیاز خود از آن ها استفاده کنید.

 1. حافظه های فیزیکی(هارد های خارجی)

در این روش از یک حافظه جانبی مانند هارد اکسترنال برای پشتیبان گری از اطلاعات استفاده می شود. نمونه ای از حافظه های جانبی شامل فلش مموری های USB و درایوهای حالت جامد که به SSD نیز معروف هستند، می باشد. از مزایای این روش قابلیت حمل آسان برای استفاده در مکان های مختلف و امکان ذخیره فایل های بزرگ را می توان نام برد. احتمال گم شدن یا سرقت این حافظه ها و یا آسیب پذیری در مقابل ضربه نیز از معایب استفاده از این حافظه ها می باشد.

 1. ذخیره سازی روی شبکه متصل

معمولا شرکت ها و سازمان هایی که تعداد کاربران زیاد و حجم اطلاعاتی بالایی دارند و یا به عبارتی دارای شبکه رایانه ای هستند، اطلاعات خود را در یک فضای ذخیره سازی متصل به شبکه ذخیره می کنند. این روش امکان پشتیبان گیری خودکار و منظم را بر روی چند منبع فراهم می کنند.

 1. حافظه ابری

تهیه نسخه پشتیبان در فضای ابری به کاربران امکان می دهد از داده های خود در سخت افزاری که در مکان دیگری می باشد نسخه پشتیبان تهیه کرده و از طریق اینترنت به داده های خود دسترسی پیدا کنند. خدمات ذخیره سازی ابری مدیریت داده  را آسان و محتوا را برای امنیت بیشتر داده ها می توانند رمزگذاری کنند اما این سرویس ها فقط چند گیگابایت فضا برای ذخیره سازی به صورت رایگان ارایه می دهند و نمی توان از همه اطلاعات به صورت رایگان پشتیبان تهیه کرد. برخی از این سرویس ها مانند iCloud ، Dropbox ، Google Drive و OneDrive در دسترس هستند.

 

دلایل زیادی برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات شخصی وجود دارد و اگر این اطلاعات حیاتی باشند، بهتر است تا پشتیبان گیری را در بیش از یک مکان و با روش های مختلف انجام دهیم.  در صورت عدم دسترسی به اینترنت، می توان داده ها را در یک فضای ذخیره سازی قابل جابجایی مانند هارد اکسترنال ذخیره کرد ولی در صورت علاقه مندی به تهیه نسخه پشتیبان آنلاین، داشتن یک استراتژی ذخیره سازی ابری می تواند راه حل مؤثری باشد.

امیدواریم تا با استفاده از پشتیبان گیری از اطلاعات خود، هر چه بیشتر از امنیت داده های خود اطمینان حاصل کنید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :