اهمیت فضای سایبری(Cyber Security) و چالش‌های آن

دسته بندی ها : میکروبوک امنیت عمومی کاربران ۱ فروردین ۱۳۹۹ آپا دانشگاه تبریز 213 بازدید

فضای سایبری یا فضای مجازی کلمه‌ای آشنا برای همه‌ی کاربران اینترنتی است. مفهومی که برخی کاربران آن را نادیده می گیرند و دچار مشکلات بسیاری از جمله از دست دادن داده های خود می شوند. فضای سایبری عبارت است از ارتباطات درونی انسانها از طریق رایانه و یا یک محیط الکترونیکی واقعی که تمامی انسان ها بدون محدودیت جغرافیایی در آن به صورت زنده و مستقیم ارتباط برقرار می کنند. واقعیت موضوع این است که  شما چه به صورت فردی، چه در مشاغل کوچک و یا یک شغل چند ملیتی باشید، فعالیت روزانه‌ی شما به سیستم های رایانه ای و اینترنت بستگی دارد، پس بایستی شناخت کافی از این فضا داشته باشیم تا بتوانیم از داده های شخصی که می توانند مورد سرقت واقع شوند محافظت کنیم. اطلاعات حساس مانند شماره های تأمین اجتماعی ، اطلاعات کارت اعتباری و جزئیات حساب بانکی، اکنون در سرویس های ذخیره سازی ابری مانند Dropbox یا Google Drive ذخیره می شوند. برای فرستادن پیام های روزانه و حتی پیام های محرمانه کاری از این فضا استفاده می شود.  بنابراین با این حجم از ورود اینترنت در زندگی مردم، مسئله و چالش مهمی در فضای سایبر مطرح می شود که آیا وجود این حجم از اطلاعات کاربران در فضای سایبری، امن است یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که همواره اشخاصی هستند که از غفلت کاربران سو استفاده کرده و مقاصد شوم خود را عملی می کنند. هرچه که این فضا گسترده تر و پیشرفته تر می شود، افراد سودجو نیز به دنبال یافتن روش های جدید و جالب برای استفاده از این فن آوری ها، علیه ما هستند. آمیخته شدن هر چه بیشتر زندگی ما با فضای مجازی باعث ایجاد آسیب پذیری های بیشتر و جدیدتری خواهد شد و هر چیزی که به این فضا متصل شود می تواند یک هدف برای مهاجمان باشد. فضای سایبری در کنار تمام مزایایی که دارد، دارای معایب مهمی نیز است ولی از آن‌جایی که امروزه چرخه حیات دنیا وابسته به این مزایا می باشد و نسبت مزایا به معایب در این فضا سنگینی می کند، پس باید به دنبال راهکارهایی برای کاستن هرچه بیشتر ضرر ناشی از معایب این فضا باشیم. برای این کار ابتدا باید با تفاوت بین امنیت سایبری و امنیت اطلاعات آشنا شویم و سپس به دنبال راه حلی برای حل مشکل باشیم.                                

تفاوت امنیت سایبری و امنیت اطلاعات

امنیت سایبری مجموعه ابزارها، سیاست ها، مفاهیم امنیتی، دستورالعمل ها، رویکردهای مدیریت ریسک، آموزش و فناوری هایی که می تواند برای محافظت از محیط زیست سایبری و سازمان ها و دارایی های کاربران استفاده شود. در مقابل، امنیت اطلاعات به حفاظت از اطلاعات مربوط می شود که عموماً بر محرمانه بودن، درستی و در دسترس بودن اطلاعات متمرکز است. کار یک متخصص حرفه ای امنیت اطلاعات، شناسایی اطلاعات محرمانه حیاتی است که می تواند هدف یک حمله سایبری از راه دور باشد. در حالی که متخصصان امنیت سایبری عمدتاً نگران امنیت داده های الکترونیکی در مقابل تهدیدات سایبری و نقض داده ها هستند، و شغل آن ها بیشتر به امنیت فیزیکی منابع بستگی دارد. یکی از اصلی ترین چالش های ما در فضای سایبری، مربوط به امنیت اطلاعات می باشد که در مقاله های آتی این بخش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :