انواع بد افزار های امنیتی و باج افزار ها

دسته بندی ها : میکروبوک امنیت عمومی کاربران ۷ فروردین ۱۳۹۹ آپا دانشگاه تبریز 322 بازدید

در میکروبوک های قبلی با انواع حملات سایبری آشنا شدیم.  در بین مطالب گاهی با کلماتی مانند بد افزار یا باج افزار برخورد می کردیم. بهتر است با این نوع از آسیب پذیری ها کمی بیشتر آشنا شویم، چرا که امروزه این موارد جزئی از زندگی مجازی ما شده اند.

بد افزار(Malware) چیست؟

Malware کوتاه شده عبارت “Malicious Software” ، نرم افزاری است که بدون خواست کاربر در رایانه یا دستگاه تلفن همراه کاربر اجرا می شود. بدافزار، نرم افزاری است که برای دستکاری، خرابکاری، آسیب رساندن و یا  به دست آوردن دسترسی غیر مجاز به یک سیستم اطلاعاتی طراحی شده است .به عبارت دیگر بد افزارها برنامه‌های رایانه‌ای هستند که بدون اجازه به داده های کاربر یا رایانه آسیب و یا خسارتی را وارد می کنند. بدافزارها می توانند از انواع روش ها و تکنیک ها برای اجرا در سیستم کاربر هدف استفاده کنند . بعضی از آنها از سیستم شما به عنوان قربانی برای انجام عملیات تخریب بر روی دیگر سیستم ها استفاده می کنند، بعضی از آنها اقدام به جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران مانند شماره حساب بانکی، رمز عبور، نام های کاربری، ارسال  ایمیل اسپم و … می کنند و حتی ممکن است باعث آسیب های سخت افزاری در سیستم کاربران شوند.

انواع بدافزارها

در ادامه، با مهم‌ترین و رایج‌ترین انواع بدافزارها، نحوه کار و همچنین نحوه مقابله با آن ها آشنا می شویم:

 1. Virus ( ویروس )

احتمالا رایج ترین نوع بدافزار، ویروس می باشد. ویروس ها یک کد مخرب  را وارد کد سالم می کنند و منتظر یک کاربر یا یک فرایند برای اجرای آنها می مانند. آن ها با سرعت و به طورگسترده تکثیر شده و باعث آسیب رساندن به عملکرد اصلی سیستم ها، خراب کردن فایل ها و قفل شدن رایانه کاربران می شوند.

 1. Worm ( کرم )

کرم‌ها برخلاف ویروس‌ها، برای گسترش خود و آلوده کردن سیستم کاربران به عامل انسانی احتیاجی ندارند، زیرا می توانند با سوء‌استفاده از ضعف‌های شبکه (درزهای امنیتی در برنامه‌های ایمیل)، از یک سیستم به سیستم دیگر یا از یک شبکه به شبکه دیگر پخش شوند.

 1. Spyware( جاسوس افزار )

جاسوس افزارها، بدافزارهایی هستند که بر روی رایانه کاربر نصب می‌شوند و بدون اطلاع کاربر، اطلاعات مختلف در مورد او را جمع‌آوری می‌کنند. این اطلاعات می‌تواند اطلاعات شخصی یک کاربر مانند گشت و گذارهای وی بر روی اینترنت یا مشخصات حساب‌های مختلف وی مانند رمز عبور پست الکترونیکی و… باشد. اکثر جاسوس‌افزارها از دید کاربرها مخفی می‌مانند و تشخیص و پیدا کردن آن‌ها در اغلب موارد مشکل است.

 1. Ransomware (باج افزار )

باج‌افزارها نوعی بدافزار هستند که پس از آلود کردن کامپیوتر، داده‌های مهمی همچون اسناد و عکس‌های شخصی را رمزنگاری کرده و بابت رمزگشایی آن‌ها از شما باج می‌خواهند و اگر وجه مدنظرشان را پرداخت نکنید، داده‌ها را پاک می‌کنند. برخی باج‌افزارها به طور کلی دسترسی شما به کامپیوترتان را قطع می‌کنند. این باج‌افزارها گاهی برای فریب کاربر ادعا می‌کنند که از سوی مراجع قانونی و به علت ارتکاب کاربر به اعمال نادرست، این کار را انجام می دهند.

 1. Trojans( تروجان )

تروجان بدافزاری است که خود را در قالب یک نرم افزار معتبر پنهان کرده و کاربر را ترغیب به نصب و اجرا می کند، در صورتی که به جز انجام عملکرد موردنظر کاربر، اعمال خرابکارانه دیگری را نیز مخفیانه انجام می دهد. به عنوان مثال یک بازی رایگان که پس از نصب آن ممکن است هارد دیسک شما را از بین برود یا اقدامات مخرب دیگری را انجام دهد.

نشانه‌های آلودگی به بدافزار

با اینکه اکثر بدافزارها نشانه مشخصی از خود به‌جای نمی‌گذارند، اما گاهی می‌توان با مشاهده علائمی به وجود آن ها در سیستم خود پی برد. نشانه هایی مانند:

 • کاهش محسوس کارایی کامپیوتر
 • کند شدن محسوس پردازش ها
 • اجرا شدن تصادفی نرم افزار ها
 • بازشدن بیش از حد آگهی های پاپ_آپ(pop-op)
 • عوض شدن صفحه اول مرورگر
 • اجرا نشدن سیستم عامل
 • متصل نشدن به اینترنت

برای محافظت از خود در برابر این بد افزار ها توجه به دو نکته مهم الزامی است. نکته اول، استفاده از ابزار های پیشگیری و شناسایی آسیب پذیری ها و دو، هوشیاری کاربر. با رعایت روش هایی که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد و افزایش آگاهی خود، از خود واطلاعات خود مراقبت کنیم.

راه های محافظت از اطلاعات در برابر بد افزار ها

روش های انتشار اغلب بدافزارها نسبتا شناخته شده است و می توان با رعایت نکات زیر تا حدی از آلودگی کامپیوتر جلوگیری کرد:

 • هر سیستم متصل به اینترنت باید دارای نرم افزار آنتی ویروس باشد و کاربران باید به صورت مرتب آنتی ویروس را به روز کنند.
 • هنگام نصب نرم افزار و همچنین وبگردی، فایروال سیستم را فعال کنید.
 • با پشتیبان گیری مناسب از فایل های خود و بروزرسانی مداوم آن ها، میتوانید در مقابل حملات باج افزاری از اطلاعات محافظت کنید.
 • اگر به لینک وب سایتی اعتماد ندارید پس از بازکردن آن خودداری کنید. بیشتر بدافزارها در سایت هایی که دارای محتوای غیرقانونی هستند وجود دارند.
 • هنکام باز کردن ایمیل و پیوست های آن مراقب باشید.
 • فایل های پیوست ناشناس را دانلود نکنید.
 • حافظه های جانبی که به کامپیوتر وصل می کنید را چک کنید و قبل از بازکردن محتوای آن ها، از طریق آنتی ویروس اسکن کنید.
 • برنامه های مطمئن و شناخته شده را روی سیستم نصب کنید
 • در صورت لزوم، نرم افزارهای آسیب پذیر خود را بروز کرده و از آخرین متد های امینیتی استفاده کنید.
راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :